W ostatnim zestawieniu przedstawialiśmy Wam wegetariańskie pomysły na dania. Dziś przychodzimy z propozycjami wegańskimi. Obiecujemy, że będzie równie smacznie, jak poprzednim razem! 😊
Tutaj również nie mogło go zabraknąć. Chociaż pasztet z soczewicy jest pyszny, to ten wielowarzywny skradł nasze serce.
Składniki na jedną keksówkę:
1,5 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej / około 3/4 szklanki suchej kaszy;
1 szklanka orzechów laskowych, zmielonych w młynku lub blenderze;
100 ml oleju roślinnego;
2 marchewki;
2 pietruszki;
1 por (tylko biała część);
2 laski selera naciowego;
2 ząbki czosnku;
2 lub 3 łyżki sosu sojowego;
2 ziarna ziela angielskiego;
2 liście laurowe;
1 łyżeczka majeranku;
1 łyżeczka suszonej pietruszki;
1/2 łyżeczki lubczyku;
1/2 łyżeczki tymianku;
spora szczypta gałki muszkatołowej;
sól i czarny pieprz.
Przygotowanie:
Pora kroimy na cienkie talarki, na dnie dużego rondla lub garnka rozgrzewamy olej. Dodajemy pory, liście laurowe, ziele angielskie i smażymy na niewielkim ogniu do czasu, aż por będzie szklisty i miękki. W tym czasie marchewki oraz pietruszki obieramy i trzemy na tarce, seler naciowy kroimy w cienką kostkę, a czosnek siekamy.
Kiedy pory będą zeszklone, wyciągamy ziele angielskie oraz liście laurowe, dodajemy przygotowane warzywa, posiekany czosnek i dusimy na małym ogniu przez około 10 – 15 minut, czyli do czasu, aż warzywa będą bardzo miękkie.
Miękkie warzywa przekładamy do dużej miski. Dodajemy ugotowaną kaszę jaglaną, orzechy, olej oraz pozostałe przyprawy i mielimy wszystko na gładką masę. Doprawiamy do smaku solą i czarnym pieprzem. Przekładamy do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia lub posmarowanej olejem i pieczemy przez 30 – 45 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni. Kiedy wierzch pasztetu będzie miał złocisty kolor, wyciągamy. Pozostawiamy na noc, aby się ostudził.
Choć nie jest to danie, to jednak nie wyobrażamy sobie świąt bez sałatki jarzynowej. A że sałatka jarzynowa musi być z majonezem, to i na niego jest sposób 😀
Składniki:
50 ml mleka sojowego, niesłodzonego;
1/2 łyżeczki octu winnego;
1 łyżeczka musztardy (opcjonalnie);
100 ml delikatnego oleju (rzepakowy, słonecznikowy, z pestek winogron);
1/2 łyżeczki płatków drożdżowych (użyj bezglutenowych bądź pomiń w przypadku diety bezglutenowej);
1/4 łyżeczki czarnej soli kala namak (nadaje lekko jajecznego posmaku);
szczypta zwykłej soli morskiej;
1/4 łyżeczki pieprzu.
Sposób przygotowania:
Przed przystąpieniem do odmierzania przypraw, do odmierzonego mleka dodajemy ocet i porządnie mieszamy. Następnie odmierzamy resztę składników, mleko z octem umieszczamy w kielichu blendera (bądź wąskim i wysokim plastikowym naczyniu blendera ręcznego), dodajemy płatki drożdżowe oraz musztardę. Wszystko miksujemy przez minutę, aż się napowietrzy. Dodajemy powoli olej najlepiej lejąc wprost do kielicha malutkim strumykiem. Dodanie oleju w 3–4, ale małych, turach powinno dać taki sam rezultat. Pod koniec doprawiamy solą i pieprzem.
Majonez jest już gotowy! Pamiętajcie, by przechowywać go w szklanym pojemniku, w lodówce.
To właśnie babka króluje wśród deserów na wielkanocnym stole, więc nie mogło jej zabraknąć w tym zestawieniu. Pokusimy się o stwierdzenie, że ta babka, smakiem przebija tradycyjną babkę drożdżową.
Składniki:
2 szklanki mąki orkiszowej jasnej lub pszennej + 1 łyżka;
1 szklanka mleka roślinnego;
50 g świeżych drożdży;
5 łyżek oleju (na przykład z orzechów laskowych);
1 szklanka rodzynek lub żurawiny;
1 łyżeczka kurkumy;
1/2 szklanki dowolnego nierafinowanego cukru + 1 łyżka;
2 łyżki ekstraktu waniliowego.
Sposób przygotowania:
Do miski musimy wkruszyć drożdże, a następnie dodać 1 łyżkę mąki i cukru. Dodajemy pół szklanki ciepłego mleka i dokładnie mieszamy. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 15 minut.
Do zaczynu dodajemy resztę mleka, olej, resztę mąki, cukier, kurkumę, rodzynki i ekstrakt waniliowy i dokładnie mieszamy. Formę do baby o średnicy około 20 cm, smarujemy tłuszczem i posypujemy mąką. Wlewamy ciasto, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce. Po upływie tego czasu, pieczemy około 40 minut w 180°C. Babkę po wyjęciu należy ostudzić, polać lukrem i zajadać się ze smakiem! 😊
Tagi: przepisy wegańskie, święta, wegańska babka, wegańska wielkanoc, wegański majonez, wegański pasztet, wielkanoc